عرق بابونه

بابونه به طور کلی به تعدادی از گیاهان گفته می شود که از خانواده­ی گیاهان Compositae تیره­ی فرعی Radiae ولی از جنس ها وگونه های مختلف و متفاوت می باشند. از نظر شکل خارجی تا حدودی شبیه به هم هستند ضمن این که اختلافاتی کم و بیش در آنها وجود دارد.

بابونه کبیر

در کتب طب سنتی با نام های «اُقحُوان» و «اُقحُوان کبیر» و «بابونه­ی گاوی» و «کرکاش» و «کرکیش» نام برده می شود. به فرانسوی Matricaire commune و Grande camomille و به انگلیسی Feverfew و Parthenium و Whitewort نامیده می شود. گیاهی است از خانواده­ی Compositae تیره فرعی Rediae نام علمی آن Chrysanthemum parthenium (L) Brench می باشد. در برخی مدارک، گیاه شناسان انگلیسی و آمریکایی گیاه را با نام Tanacetum parthenium نیز ذکر کرده اند.

خواص:

از بابونه و عرق بابونه­ی کبیر به عنوان ضد اسپاسم و برای تسکین تب استفاده می شود و تنطوره آن حشره کش است. عرق بابونه­ی کبیر از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی ایران خیلی گرم و خشک است و از نظر خواص معتقدند که گرم کننده قوی، بازکننده­ی گرفتگی ها وانسداد مجاری کبد، دهانه عروق، رقیق کننده خون غلیظ در مثانه و تحلیل برنده­ی ورم رکتوم می باشد، ترشح ادرار و عرق را زیاد می کند و قاعده آور است و برای سقط جنین موثر می باشد. سنگ مثانه را خرد می کند، برای درد مثانه، ورم طحال، استسقا و رفع صدا و درد معده نافع است. در استعمال خارجی برای تقویت بینایی مفید است.

اگر به همراه عسل خورده شود مدر قوی است و رقیق کننده خون منجمد در مثانه، معده و مسکن دردهای آن می باشد، شیاف آن در مهبل قاعده آور قوی و برای تقویت نیروی جنسی موثر است. اسراف در خوردن آن ایجاد سردرد و سنگینی سر می نماید و از این نظر باید با سکنجبین و گل نیلوفر خورده شود. مضر دهانه معده است و از این نظر باید با بنفشه وانیسون و سکنجبین خورده شود.

برگ، گل بابونه اثر کرم کشی نیز دارد و در دفع کرمک مفید است چه با مالیدن دم کرده­ی آن در مقعد و چه با خوردن آن در استعمال خارجی مالیدن آن بر پیشانی سبب تسکین درد می شودو همچنین در مورد میگرن مفید است.

تاکنون برروی خواص عرق بابونه کبیر این خواص برای آن به اثبات رسیده است. این عرق گیاهی برای رفع ناراحتی ها و اشکالات عادت ماهانه و مسایل در ارتباط با وضع حمل مفید است. هم چنین جهت رفع سردردهای شدید و مزمن و میگرن مفید است و از بهترین داروها برای سلامت و صلابت رحم می باشد و برای رفع سرماخوردگی و ناراحتی ها و التهاب سینه تجویز می شود.

همچنین برای بازشدن گرفتگی عروق وافزایش ترشح عرق و ادرار و رفع گرفتگی عادت ماهیانه زنان و حتی در بعضی موارد برای سقط جنین، قطع سرفه و خونروی از سینه و ده ها ناراحتی دیگر تجویز شده است.

عرق بابونه کبیر به عنوان عامل کاهش فشارخون

در آزمایشی که در مورد اثر گل و عرق بابونه کبیر بر روی میگرن انجام گرفت، نشان داده شد که این گیاه ممکن است برای کاهش فشار خون نیز موثر باشد. فشارخون بالا یکی از اختلالات جدی است که نیاز به دقت و مراقبت شدید پزشکی دارد. مصرف گل و عرق بابونه کبیر هیچ عوارض جانبی نامساعدی بیش از داروهای شیمیایی صنعتی استاندارد فشار خون ندارد.

عرق بابونه کبیر به عنوان عامل موثر در رفع اختلالات هاضمه

گل و عرق بابونه کبیر شبیه گیاه هم خانواده اش بابونه­ی رومی محتوی ماده موثر شیمیایی است که عضلات نرم مجاری هاضمه را آرام می کند و اثر ضد اسپاسم دارد. بنابراین توصیه می شود اشخاصی که اختلالات سوء هاضمه دارند، خوردن گل و عرق بابونه کبیر را بعد از هرغذا آزمایش کنند.

عرق بابونه­ی کبیر به عنوان عامل موثر در رفع ناراحتی های زنانه

خاصیت ضد اسپاسم گل و عرق بابونه­ی کبیر نه فقط عضلات نرم مجاری هاضمه بلکه عضلات نرم رحم را نیز آرام می کند. احتمالاً یکی از دلایل تاثیر بابونه­ی کبیر برروی میگرن ،توانایی این گیاه درخنثی کردن آثار زیان آور موادی است به نام پروستاگلاندین. در بدن پروستا گلاندین ها مواد بیولوژیکی بسیار فعالی هستند که با دردها و التهاب ها در قسمت های مختلف بدن ارتباط دارند و همچنین در گرفتگی و انقباض رحم نیز نقش دارند و خواص ضد اسپاسم و ضد پروستاگلاندین گل وعرق بابونه­ی کبیر نقش موثر تاریخی این گیاه را در رفع ناراحتی های رحم تائید می کند.

چون گل و عرق بابونه کبیر عادت ماهیانه را افزایش می دهد، بنابراین زنان باردار باید از خوردن آن احتزاز کنند. در برخی موارد نیز ممکن است موجب زخم یا التهاب هایی در داخل دهان شود یا ایجاد دل درد کند که این موارد با قطع خوردن آن رفع خواهد شد. چون بابونه­ی کبیر در جلوگیری از لخته شدن خون موثر می باشد، اشخاصی که مبتلا به اختلالات خونی هستند و از داروهای ضد لخته شدن خون استفاده می کنند، برای خوردن گل و عرق بابونه­ی کبیر باید با پزشک مشورت نمایند. در مورد اشخاص مبتلا به میگرن ، عرق بابونه­ی کبیر سردردهای میگرنی را کاهش می دهد ولی مصرف در کوتاه مدت معالجه نمی کند و باید در مدت طولانی مصرف شود. تا به حال عوارض جانبی برای مصر دراز مدت گل و عرق گیاهی گزارش نشده است. قابل ذکر است که مصرف دراز مدت گل و عرق گیاهی گزارش نشده است. قابل ذکر است که مصرف بابونه کبیر و عرق آن باید درحد مجاز باشد و به استثنای زنان باردار، مادران شیرده و اشخاصی که اختلالات لخته شدن خون دارند و از داروهای ضد لخته شدن خون استفاده می کنند، برای سایر اشخاص بالغ مصرف آن مجاز اعلام شده است. ولی به هرحال بهتر است با نظر کارشناس گیاه درمانی و پزشک مصرف شود.